زیباتر از زیبایی، زشت‌تر از زشتی

▫️امروز یانی توی یوتیوب اجرای زنده داشت. توی خانه‌اش نشست پشت پیانو و چند دقیقه برای آدمها ملودی آفرید. من از دیروز می‌دانستم که صبح، یانی می‌خواهد پیانو اجرا کند. به تمام رفقایم هم خبر داده بودم. همان موقع که نشستم به دیدن برنامه، نگاهم خورد به تعداد آدمهایی که همراه من داشتند با ملودی‌های آرام‌بخشِ یانی همراهی می‌کردند. راستش را بخواهید، خیلی زیاد نبودیم. مثلا کمتر از ده هزار نفر شاید. با حد و حدود عددهایی که این‌روزها به گوش‌مان می‌خورد، بله زیاد نبودیم.

▫️راستش اول یک کم دلم گرفت. یادم افتاد که این روزها، آدمهای معلوم‌الحال توی اینستاگرام لایو می‌گذارند و دختران و نیمه‌ را جلوی دوربین ردیف می‌کنند تا صدها هزار نفر به آمار بازدیدشان اضافه شود. بی‌پرده کلمات رکیک را قطار می‌کنند تا تنور سایتهای قمارشان به برکت مخاطبان میلیونی گرم باقی بماند. حالا آهنگسازی که چند دهه شب و روزش را به خلق صدا و آواز گذرانده، مخاطبانی بسیار بسیار کمتر از دلال‌های عریانی و بی‌شرمی دارد. بیشتر که فکر کردم، دیدم آنقدرها هم جای غصه خوردن نیست. من فکر می‌کنم که عمر شهرت این آدمها اندازه‌ی عمر حباب روی آب باشد. اینها یک جای کارشان می‌لنگد، آن هم اینکه خیلی زود هر چه داشتند را عرضه می‌کنند و بعد می‌افتند روی مدار تکرار و تکرار. مگر یک آدم چقدر می‌تواند بشود؟ مگر تمام حرفهای رکیک دنیا چندتا کلمه است؟ تفاوت زشتی و زیبایی همینجاست. کسی که با زشتی و ناراستی کاسبی می‌کند، دیر یا زود می‌خورد به بن‌بست و بعد باید خودش را تکرار کند و تکرار کند. اما خالق زیبایی، هر روزش را با نگاهی جدید و ایده‌ای نو آغاز می‌کند تا قطره‌ای به اقیانوسِ روشنایی‌های این جهان اضافه کند. شاید زشت‌تر از زشتی نداشته باشیم. اما آدمیزاد می‌تواند از زیبایی زیباتر را هم خلق کند. این را از هنرمندها بپرسید.

#روزنوشت

#مهدی_معارف

@my_story_channel

+خب حیفم اومد این متن که توی کانال مهدی معارف منتشر شده بود رو نخونید :) بنظرم خیلی بود مینویسه و دوست دارم که منم روزی خوب بنویسم.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها